Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /mnt/web-data1/udolivltavy_cz/public_html/www/templates/dso2m/functions.php on line 202

Levý Hradec

Levý Hradec

 

Levý Hradec leží na území města Roztok v části zvané Žalov. Jedná se o první křesťanský kostel v Čechách, založený prvním historicky doloženým přemyslovským knížetem Bořivojem v osmdesátých letech 9. století.

 

 

 

Jak se tam dostanete?

Zobrazení v mapě

Levý Hradecvlakem

Na trati Praha-Masarykovo nádraží - Kralupy nad Vltavou vystupte na zastávce Roztoky-Žalov. Na Levý Hradec vás zavede zelená turistická značka.

autobusem

Vystupte na konečné stanici příměstské linky 340 Roztoky-Levý Hradec, která vyjíždí z od stanice metra Dejvická. Od zastávky pokračujte dolů z kopce až narazíte na zelenou turistickou značku, která vás dovede až ke kostelu sv. Klimenta.

 

Průvodcovská služba

Průvodcovská služba je k dispozici od května do září o sobotách a nedělích od 10 do 18 hodin, mimo sobotu, kdy se koná od 14 do 15 hodin mše. Prohlídka trvá cca 40 minut.

Pro pětičlenné a početnější skupiny návštěvníků, je možné objednat nejméně sedm dní předem průvodce na telefonních číslech:
Marcel Ramdan 776 651 596, Mikuláš Brázda 720 519 670, Marek Melša 604 700 347.

Ceny Vstupného:

dospělí           40 Kč

děti 6-18 let    20 Kč

děti ve věku do 6 let a seniory nad 75 let zdarma

Historie

Interiér kostela sv. KlimentaZmínku o Levém Hradci najdeme už v Kosmově kronice. Archeologickými výzkumy je doloženo, že na místě Levého Hradce stávalo hradiště dříve, než se vlády v českém státě ujal první historicky doložený přemyslovský kníže Bořivoj, který zde založil nejstarší křesťanský kostel v Čechách (882-884 n. l.). Základy pod podlahou barokní lodi kostela odkryté v roce 1939 mohou pocházet i z pozdějšího období, snad až z 11. století, a nemusí být totožné s pozůstatky první křesťanské svatyně. Kostel byl pak v gotické a renesanční době několikrát rozšiřován a upravován. V roce 1656 byla přistavěna zvonice.

Levý Hradec byl tradičně cílem poutí už od roku 1870. Pořádaly se každoročně až do roku 1947. Té se zúčastnili kardinál Josef Beran a opat břevnovského kláštera Anastáz Opasek. V dobách totality byla pouť povolena jen jednou v roce 1982, při výročí 1000 let od zvolení sv. Vojtěcha pražským biskupem za účasti kardinála Tomáška.

Obnovy se tradice dočkala v roce 1991. První levohradeckou mši ve svobodném státě celebroval pražský biskup Josef Lebeda. Mezi hosty byl i prezident Václav Havel.

Naučná stezka

naučná stezka

 

Naučná stezka je dlouhá 800 metrů a má osm zastavení. Začíná u autobusové zastávky Roztoky-Levý Hradec blízko průvodcovské služby.