Roztocký zámek

zámek RoztokyPokud jste ještě nebyli na roztockém zámku, rozhodně to musíte co nejdřív napravit. Od června 2014 je konečně po rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti. Můžete si zde projít dva prohlídkové okruhy s průvodcem. Za zhlédnutí stojí také zámecký park. Navštěvujete-li rádi výstavy, hned ve vedlejší budově jsou výstavní síně Středočeského muzea. A nezapomeňte si dojít na vynikající kávu do zámecké kafírny ;-)

 

 

Jak se tam dostanete?

Zobrazení v mapě

Vlakové nádraží Roztoky u Prahy

vlakem

Na trati Praha-Masarykovo nádraží - Kralupy nad Vltavou vystupte na zastávce Roztoky u Prahy. Projděte skrz nádhernou secesní nádražní halu a dejte se doleva směrem k hlavní silnici. Podél ní se vydejte dolů z kopce až k podchodu pod viaduktem. Areál Středočeského muzea, jehož součástí zámek je, se nachází hned za tratí.

autobusem

Do Roztok zajíždí příměstské linky 340 (Praha-Dejvická - Roztoky, Levý Hradec) a 350 (Praha-Dejvická - Okoř). Pokud vystoupíte na zastáve Roztoky-nádraží a vrátíte se podél hlavní silnice kousek zpět, opět narazíte na viadukt a vstup do Středočeského muzea.

 

Návštěvní hodiny   středa-neděle 10-18 hodin

Historie zámku

Nádvoří roztockého zámku

Koncem 13. nebo počátkem 14. století vznikla na levém vltavském břehu tvrz. V kruhové hradbě stála hranolová věž, jejíž základy jsou vyznačeny v dlažbě nádvoří. Na sklonku 14. století dali pražští měšťané, bratři Eberhard a Reinhard z Remeše, postavit nový palác s kaplí. Na přelomu 16. a 17. století přestavěli rytíři Boryňové ze Lhoty tvrz na renesanční zámek, který byl upraven v 18. století do dnešní podoby.

V 19. století byl založen anglický park se vzácnými a cizokrajnými stromy. V letech 1965-1974 byly do areálu přeneseny sochy ze 17.-19. století a zámecký park byl osazen díly sochařky Hedviky Zaorálkové.

Generální rekonstrukce zámku, zasaženého povodní v roce 2002, proběhla v letech 2011–2012. Zámek je součástí Středočeského muzea.

Co zde najdete teď?

Po 12 letech je zámek konečně otevřen pro veřejnost. Jsou zde dvě opravdu vydařené expozice:

  • Vrchnostenská správa panství aneb jak bydlel a úřadoval pan správce

V 6 místnostech přízemí zámku si můžete prohlédnout například úřadovnu, černou kuchyni a spíž z doby, kdy panství patřilo Liechtensteinům.

  • Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt

V 6 místnostech prvního patra zámku najdete ilustrace interiérů roztockých vil z 2. poloviny 19. století ve stylu secese a biedermeier.

Vstupné:

dospělí

děti 6-15 let

děti do 6 let

rodinné


50 Kč

30 Kč

zdarma

130 Kč

Vstupné je ve stejné výši jak pro jednotlivé prohlídkové okruhy, tak i pro návštěvu výstav.