Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /mnt/web-data1/udolivltavy_cz/public_html/www/templates/dso2m/functions.php on line 202

O Libčicích

Pohled na městoLibčice se rozkládají na levém břehu Vltavy. Jsou nejníže položeným místem v okrese Praha-západ. Prochází jimi významná železniční trať na trase Praha-Děčín. Území bylo osídleno již v pravěku. Byla zde rovněž objevena keltská vesnice.

Libčice nad Vltavou vznikly spojením tří původních osad - Libčic, Letek a Chýnova.

K aktivnímu využití volného času slouží koupaliště, které se nachází v přírodním areálu obklopeném zelení. Kromě plaveckého a dětského bazénu mohou návštěvníci využít rozsáhlé travnaté plochy, nově upravený park, několik sportovních hřišť a restauraci s celoročním provozem. Děti rozhodně potěší Oranžové hřiště.

První písemná zmínka je v zakládací listině Břevnovského kláštera z roku 993. V roce 1159 daroval král Vladislav II. Libčice maltézskému klášteru v Praze. Později náležely Libčice Zbraslavskému klášteru, a to až do roku 1421. V době pobělohorské získaly Libčice Lobkovicové. Libčice patřili Lobkovicům až do roku 1848.

Nynější obec vznikla roku 1924, kdy se spojily tři dosud samostatné vsi – Libčice, Chýnov a Letky. Městys Libčice nad Vltavou byl povýšen na město vládou Československé republiky v roce 1948.

Město bylo významným střediskem výroby šroubů, cihel a střešních tašek.

Dlouhou tradici má Libčické posvícení, které se koná každoročně první víkend následující po svátku sv. Bartoloměje (24. srpna). Posvícení má bohatý kulturní a sportovní program, který se odehrává na mnoha místech ve městě.

S pravým břehem Vltavy spojuje Libčice nad Vltavou přívoz pro pěší a cyklisty. Jezdí podle pravidelného jízdního řádu včetně sobot, nedělí a svátků.

Technickou zajímavostí na levém břehu Vltavy je vodní elektrárna, která byla zprovozněna roku 1998. Technologické zařízení tvoří dvě soustrojí s horizontálními přímoproudými Kaplanovými turbínami. Okolí elektrárny je parkově upraveno a slouží veřejnosti jako odpočinkové místo.

Cesty po pravém i levém břehu Vltavy pro svou romantickou polohu a klid lákají k pěším a cyklistickým výletům.

Dopravní spojení

Autem z Prahy 6 - Dejvic směr Kralupy nad Vltavou.
Vlakem z Prahy Masarykova nádraží směr Kralupy nad Vltavou.
Pěšky a na kole - z Prahy-Tróje po pravém břehu Vltavy k přívozu nebo stejně jako autem.