Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /mnt/web-data1/udolivltavy_cz/public_html/www/templates/dso2m/functions.php on line 202

Historie Klecan

Historická pohlednice KlecanKlecany jsou malé město na pravém břehu Vltavy, přibližně 8 km od severního okraje Prahy. Jsou nejmenším městem v okrese Praha-východ. Centrální část města se nachází na skále nad Vltavou, zástavba se ale pokračuje až k vltavskému břehu. Město zahrnuje tyto části: Drasty, Klecany, Klecánky, Zdibsko.

Historie

Nejstarší doložené osídlení této oblasti pochází z doby bronzové.

První písemná zmínka o Klecanech pochází z roku 1316, kdy byly sídlem vladyky Mladoně z Klecan. V té době však již Klecany jako obec existovaly. V roce 1507, kdy byla obec v majetku pana Zikmunda Hromady z Boršic, povýšil král Vladislav II. Jagellonský Klecany na městečko. Není známo, kdy a proč Klecany o toto privilegium přišly, kdy a proč přestaly být městečkem. Stalo se tak pravděpodobně během třicetileté války, kdy po několika zhoubných požárech bylo městečko z velké části zničeno. V roce 1628 patřily Klecany hraběnce Anně Fürstenberkové, rozené Lobkowiczové, která tento majetek zdědila od paní Alžběty Lobkovské, rozené z Lobkowicz. Později se ves Klecany stala majetkem řady pražských měšťanů a šlechty. V roce 1803 koupil klecanské panství Jan Vobořil od hraběte Kristiána Filipa Clam-Gallase a v roce 1847 se stává majitelem pan Antonín Balle. Posledním majitelem klecanského panství a zámku byla rodina Beniesů - až do roku 1945.

Klecany byly povýšeny opět na město až v roce 1994. Od ledna 1997 má město vlastní prapor a znak.

V roce 2000 bylo v lokalitě Na Hradišti odkryto slovanské pohřebiště z první poloviny 10. století, které svými unikátními nálezy je významem totožné s pohřebišti na Levém Hradci a na Pražském hradě.

Klecanské zvony

Zvon VáclavK historii obce patří i zmínka o klecanských zvonech. Zvonů bylo na kostelní věži 7, v roce 1917 bylo rekvírováno a odvezeno 5 z nich. Po válce byly díky sbírkám pořízeny 3 nové zvony. V době II. světové války byly všechny klecanské zvony odvezeny. Po válce se vrátil pouze jeden, který byl však puklý. A tak, opět díky sbírkám občanů, se Klecany dočkaly nového zvonu až v roce 1999 - 20. června byl biskupem Václavem Malým vysvěcen nový zvon k výročí spisovatele a klecanského kaplana Václava Beneše Třebízského. Zvon byl zasvěcen sv. Václavu - knížeti pokoje.

 

 

 

Václav Beneš Třebízský

Poslední léta svého života strávil v Klecanech oblíbený spisovatel a kněz Václav Beneš Třebízský. V dubnu roku 1876 nastoupil jako kaplan do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Klecanech. Vedle kněžských povinností zde psal historické povídky a romány, fejetony, jeho Sebrané spisy mají šestnáct svazků. Ve volných chvílích, kdy nepsal, rád kreslil a hrál na housle.

Na konci parku je fara s kaplankou, kde spisovatel osm let bydlel. Kaplanka je zařízena dobovým nábytkem , ve dvou knihovničkách jsou vydání spisovatelových děl a ve vitríně časopisy, obsahující nekrology k jeho úmrtí. Dále je zde čítanka z jeho gymnazijních studií a věci osobní potřeby.

V Klecanech jsou hned dva pomníky věnované tomuto spisovateli.